motospecjalista.pl

Jak dobrze wybrać używany motocykl lub samochód?

brilliance_bs6_2-0_deluxe

Zdecydowana większość właścicieli pojazdów decyduje się na zakup pojazdów używanych, a najważniejszym tego powodem są oczywiście kwestie finansowe – nie każdego stać na nowe auto z salonu, gdyż ceny potrafią być bardzo słone. Kupno używanego samochodu wiąże się jednak z ryzykiem, że nie będzie to opłacalna inwestycja. Na szczęście można je zminimalizować i kupić używany, ale dobry samochód, trzeba tylko wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas jego wyboru. Co jest najważniejsze?

Zasada ograniczonego zaufania

Kupno motoru jest z reguły obarczone nieco niższym ryzykiem niż kupno samochodu. Tylko jeśli kupuje się samochód od krewnego czy znajomego, dobrze się go zna (i osobę, i pojazd), wie się, jak samochód był użytkowany itp., można pominąć ten ważny aspekt. W każdym innym przypadku, czy to podczas kupowania samochodu od prywatnego sprzedawcy, na przykład z ogłoszenia zamieszczonego w internecie, czy w komisie, trzeba brać dużą poprawkę na to, co się słyszy. Jasne jest, że każdy sprzedawca będzie starał się przedstawić swój towar w jak najlepszym świetle, a jeśli nie posiada się większej wiedzy na temat samochodów, łatwo można dać się zmanipulować. Do tego wiele potrafi zdziałać talent marketingowy i tzw. “gadana” sprzedawcy – zwłaszcza osoby prowadzące komisy doskonale się na tym znają i nawet zdezelowany samochód potrafią przedstawić, zwłaszcza nieznającym się klientom, w taki sposób, że jawi on się im jako świetny samochód.

Porada fachowca

Najlepiej jest oglądać motocykl czy samochód w towarzystwie kogoś, kto naprawdę się na tym zna. Może to być znajomy o dużej wiedzy, a jeszcze lepiej, gdy jest możliwość oglądania samochodu z doświadczonym mechanikiem. Specjalista w mig wyłapie wszystkie sztuczki i mankamenty pojazdu i nie da się oszukać pięknym słówkom. Dobrze jest też dokonać przeglądu samochodu w niezależnej stacji diagnostycznej, by mieć pewność, że jest on w stu procentach sprawny i dokładnie taki, jak deklaruje sprzedawca. Bardzo ważne bowiem jest to, by zwracać uwagę nie tylko na ogólną prezencję auta – to, jak wygląda z wierzchu i w środku, ale też obejrzeć wszystkie jego najważniejsze urządzenia i mechanizmy. Koniecznie trzeba też zapytać o dokonywane naprawy i wymiany. Kiedy kupuje się auto używane, zwykle po krótkim czasie trzeba coś wymienić, na przykład pasek rozrządu i lepiej unikać sytuacji, w której okaże się, że do kosztu zakupu pojazdu dojdą jeszcze niebotyczne koszty takich właśnie wymian i napraw.

Please follow and like us:
RSS
Follow by Email