motospecjalista.pl

Jakie łożyska wykorzystywane są w samochodach?

Jeżdżąc samochodem mało który kierowca zastanawia się nad tym, z czego tak właściwie zbudowany jest jego pojazd i jakie pojedyncze elementy w nim funkcjonują, aby mógł przemieszczać się z miejsca na miejsce. Ważną funkcję w samochodzie spełniają między innymi łożyska. Są one niezbędne w działaniu pojazdu.

Po co nam łożyska?

Zadaniem łożysk znajdujących się w różnych układach samochodu jest przenoszenie ruchu i obciążenia. W przeciwnym wypadku silnik mógłby szybko stracić swoje właściwości i ulec awarii. Poszczególne typy łożysk w samochodzie muszą być dopasowane do istniejących obciążeń.

Rodzaje łożysk samochodowych

W pierwszej kolejności opisując łożyska samochodowe, powinniśmy wspomnieć o łożyskach tocznych wykorzystujących w swojej pracy tzw. tarcie potoczyste. Są to najbardziej popularne łożyska samochodowe. Firma Rombor, która między innymi je oferuje dzieli je na podgrupy łożysk kulkowych, które w różnych rozmiarach występują w każdym samochodzie. Wyróżnić można łożyska kulkowe jedno lub dwurzędowe zwykłe, łożyska jedno lub dwurzędowe skośne lub wzdłużne.

Popularne są poza tym łożyska stożkowe występujące w wersji jednorzędowej, dwurzędowej ze wspólnym pierścieniem lub bez. W wielu układach samochodowych spotyka się łożyska igiełkowe i walcowe, choć te ostatnie występują wśród łożysk samochodowych raczej rzadko.

Gdzie znajdują się łożyska?

Łożyska znajdują się przede wszystkim w silniku samochodowym, w wale głównym. Najczęściej mamy tam do czynienia z łożyskami ślizgowymi, choć w starszych typach pojazdów znajdują się także łożyska igiełkowe, stożkowe lub walcowe.

Jednocześnie, łożyska samochodowe muszą być umieszczone w rozrządzie, gdzie w układzie z popychaczami znajdują się łożyska igiełkowe lub kulkowe zwykłe, a w innych miejscach łożyska ślizgowe. Można spodziewać się łożysk w korbowodach, a ich rodzaj jest zależny od typu silnika stosowanego w samochodzie. Dla czterosuwowych są to łożyska ślizgowe, spełniające rolę tulejki ślizgowej, zaś dla silników dwusuwowych niezbędne są łożyska igiełkowe o zdefiniowanej osi symetrii. 

Bardzo dużą liczbę łożysk można znaleźć w układzie napędowym samochodu oraz w skrzyni biegów. Łożyska kulkowe dwurzędowe i kulkowe skośne dwurzędowe znajdują się w wałku sprzęgłowym, zaś łożysko prowadzące wałka sprzęgłowego w wale korbowym to łożysko igiełkowe lub ślizgowe. Najbardziej znane jest łożysko oporowe sprzęgła. W samochodzie ponadto znajdują się łożyska w wahaczach, w układzie kierowniczym, w zawieszeniu, w układzie chłodzenia i układzie paliwowym.

Please follow and like us:
RSS
Follow by Email